התחרטתם לאחר חתימת חוזה? הכל על ביטול חוזה קניית דירה

כלל יסודי המוכר בדיני החוזים הוא שחוזים צריך לקיים. יחד עם זאת, ישנם מצבים שבהם מותר, אפשר ואפילו כדאי לבטל חוזה לקניית דירה. נסביר כל מה שרציתם דעת על ביטול חוזה מסוג זה. 

מדוע להתייעץ עם עו"ד

דבר ראשון, חשוב להתייעץ לפני כל ביטול חוזה לקניית דירה, עם משרד עורך דין מסחרי בעל התמחות בנושא של מקרקעין וחוזים. ביטול חוזה אמנם אפשרי אבל צריך להיזהר מהפרת חוזה שאיננה נעשית בצורה נכונה מבחינה משפטית. צד שרואה עצמו נפגע מביטול חוזה עשוי להגיש תביעה ולכן צריך להיערך בהתאם. אם לא פועלים בצורה מחושבת, בגין הביטול עשוי בית המשפט לקבוע פיצויים וסעדים אחרים בעלי משמעות. 

הפרת תנאים יסודיים לחוזה 

ניתן לבטל חוזה לקניית דירה במידה ומוכח כי המוכר הפר תנאים חשובים (תנאים יסודיים) של החוזה. תנאי יסודי הוא אבן יסוד מהותית של החוזה והפרתו מהווה בדרך כלל עילה לביטול. לדוגמא, אם נקבע כי תנאי יסודי של החוזה הינו שהדירה נבנתה עם כל ההיתרים הדרושים, הרי שאם לא התקבלו היתרים כנדרש, אפשר בדרך כלל לבטל את החוזה. 

הטעיה וחוסר תום לב 

עסקת מכר של דירה נחשבת לעסק של קונה מרצון מול מוכר מרצון. אם רוכשי דירה רוצים לבטל את העסקה גם ללא הפרה של תנאי יסודי, זה עשוי להיות אפשרי. מצד מוכר של דירה מצופה לגלות דברים מסוימים לגבי הדירה, מתוך עיקרון אמירת אמת ואי הטעיה. לדוגמא, אם ידוע למוכר על פגם משמעותי שקיים במבנה והוא מסתיר את העובדה הזאת, אפשרי שזה יוכר כהטעיה ועילה לביטול החוזה. ביטול חוזה אפשרי במקרים מסוימים גם מתוך עילות נוספות שמציין החוק כמו כפייה או לפי מבחן האדם הסביר.

קראו על תפקידו של עורך דין ייפוי כח מתמשך

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest

עוד מאמרים שיעניינו אותך...

למי מתאים מטבח 2 מטר?

אם אתם בתהליך של שיפוץ הבית או אם יש לכם משרד ואתם רוצים לשדרג אותו, או אפילו דירת סטודנטים קטנה עם שטח חלל מטבח קטן

קרא עוד »