5 דברים שלא ידעתם על היטל השבחה

היטל השבחה

היטל השבחה הוא מס שבעל נכס צריך לשלם אותו בגין השבחה שהוא ביצע בנכס. בעל הנכס יחויב בהיטל במקרים שונים; בניית מבנה על מגרש, שיפוץ מבנה קיים וכן הלאה. לרוב ההיטל יוטל על בעל הנכס בשלב בו הוא יחפוץ למכור את הנכס המושבח. כלומר, כאשר הוא מממש את הזכויות שלו מהנכס בו הוא השקיע. אך יש כמה פרטים חשובים שצריך לדעת על הנושא.

מה שצריך לדעת על היטל השבחה

  • היטל השבחה בחיפה ושאר הארץ הינו מס שמוטל על בעל הנכס. לרוב הוא יידרש לשלם את המס כאשר הוא מוכר את הנכס ולמעשה מממש את הרווחים שלו מההשבחה.
  • יש אפשרות להפחית את ההיטל ובמקרים מסוימים אף לבטל אותו במלואו. ניתן לעשות את זה בעזרת איש מקצוע שמכיר את החוקים ואת הנהלים בעניין. בדיקה מקצועית תאפשר לכם לדעת האם אתם אכן מחויבים לשלם את ההיטל במלואו. או שמא יש דרך להפחית משמעותית ואולי אפילו לבטלו לחלוטין.
  • במידה ואתם עומדים למכור נכס שעבר השבחה על ידכם, כדאי מאוד לבדוק בצורה יסודית את העניין ולפנות אל שמאי מקרקעין בקריות. כי לא פעם ההיטל עלול להפוך עסקה כדאית ומשתלמת לכזו שמוטב לא לבצע אותה. בדיקה מקצועית על ידי שמאי מקרקעין תוכל להביא תועלת רבה. שכן היא תציב אתכם מול הנתונים המדויקים על מנת שתוכלו לקבל החלטה שנשענת על נתונים קונקרטיים, ללא ניחושים.
  • גובה היטל ההשבחה נקבע ביחס לעלייה בערך הנכס. לרוב הוא יהיה מחצית משווי עליית הערך. אם כי ניתן להפחית, כאמור, בעזרת אנשי מקצוע ולנסות באמצעות דו"ח מקצועי לחסוך בתשלום ההיטל הזה.
  • היטל השבחה הוא מס שמושפע גם מההוצאות שהיו לבעל הנכס בגין ההשבחה. לכן יש לתעד את ההוצאות הללו.
Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

עוד מאמרים שיעניינו אותך...

איך נעשה רישום קבלן שיפוצים?

קיימים סוגים שונים של קבלנים: קבלן בניין, קבלן שיפוצים, קבלן חשמל ועוד. מי שמעוניין להיות קבלן רצוי לו להיות רשום בפנקס הקבלנים. זוהי פרוצדורה אבל

קרא עוד »